Bez angličtiny dnes ani na krok

V dnešnom, prevažne demokratickom, svete máme otvorené možnosti cestovať a spoznávať svet. Avšak napriek tomu, že okrem nášho slovenského jazyka ovláda väčšina z nás plynule aj češtinu, sa týmito dvomi jazykmi nedohovoríte nikde inde. Je pravda, že oba tieto jazyky majú blízko k poľštine či ruštine, avšak táto blízkosť nie je na dostatočnej úrovni, aby sme sa s cudzincami vždy jasne pochopili. Preto sa naskytá otázka univerzálneho jazyka, ktorý by slúžil ako jednotný komunikačný prostriedok pre ľudí z celého sveta.

Za tento univerzálny jazyk sa už niekoľko posledných desaťročí považuje angličtina, ktorou sa hovorí v celej Amerike, ale hlavne na britských ostrovoch. Dôvod, prečo si ľudstvo zvolilo tento jazyk, je prostý – angličtina patrí k jazykom, ktoré sa ľahko učia, ale zároveň toho dokážu veľa vyjadriť. Niet sa čomu čudovať, keď dnes už malé deti vedia základné veci aj po anglicky. Dokonca niektoré pojmy sa naučia z rozprávok a hier najprv v angličtine a až potom v slovenčine. Možno sa to niekomu môže zdať ako zlé, ale jednotný jazyk by výrazne uľahčil život na zemi.

Ak teda chcete niekam cestovať na dovolenku, angličtina by mala byť pre vás úplný základ. Nestane sa, že by ste prišli do nejakej krajiny a nik by v nej nehovoril po anglicky. Jej význam je teda naozaj veľký, a nech už riešite čokoľvek, znalosť angličtiny vám pri riešení daného problému len pomôže.

Na anglický jazyk sa teda kladie čoraz väčší a väčší dôraz, čo má za následok to, že zamestnávateľ berie jej znalosť už ako samozrejmosť. V prípade, že by ste ju neovládali, je to len na vašu škodu. Je ale jasné, že i keď si myslíte, že po anglicky viete, tak v podstate ovládate len základné prvky dorozumenia sa. Keď sa jedná o právne dokumenty alebo odborné texty, je pre ich pochopenie a správny preklad potrebnejšia vyššia úroveň znalosti tohto jazyka. Preto aj napriek tomu, že angličtina je dnes už bežný jazyk, nebudú prekladateľské spoločnosti bez práce.